- Önök szerint milyen előnye lenne annak, hogy ha a Kőbánya közepén elhelyezkedő Malátaszárító épületében egy hasznos létesítmény üzemelne a jövőben, a meglévő környezetszennyező hulladéklerakó és feldolgozó telep helyett?
- Vajon mennyiben változna a kerület vonzereje, ha egy kiemelt fontosságú intézmény jönne a kerületbe?
- Milyen hatást gyakorolna ez a lakosok és a kerületbe látogatók életminőségére?
Milyen a terület most?
A háromkéményes malátaszárító, melyet korábban a sörgyártáshoz elengedhetetlen csíráztatott maláta aszalására használtak fel és az épülethez kapcsolódó kétemeletes árpamagtár és malátaáztató épület műemléki védelem alatt áll. Jelenleg viszont egy hulladékkezelő cég használatában van.
Talán köztudott, hogy a hulladékfeldolgozó cég hulladék-lerakóként, valamint a hulladék szétválogatására használja az udvart. A feldolgozatlanul maradt építőanyag tárolása, ahogyan a kapcsolódó cikkben is látható, szélviharban jelentős porvihart okoz a környéken. Mindenki találgathat, hogy vajon milyen agyagokat tartalmaz ez a por és mennyire káros a környezetében élők egészségére.
Milyen koncepciók kerültek napvilágra az elmúlt években?
Az Országos Széchényi Könyvtár, Kőbányai Sörgyár S1 területére való telepítési lehetőségének tanulmányterve:
Az OSzK áttelepítési lehetőségének tanulmánytervét elkészítették. Amelynek első lépése lett volna a területre tervezett ART 10 művész- és oktatási negyed létrehozása az OSZK áttelepítése. A fejlesztési tervekhez állítólag látványfilm-videó is készült.
OSZK:
- Az Országos Széchényi Könyvtár Magyarország nemzeti könyvtára. Feladata a magyar és magyar vonatkozású írott kulturális örökség gyűjtése, feldolgozása, megőrzése és hozzáférhetővé tétele a kéziratos kódexektől a nyomtatott dokumentumokon keresztül az elektronikus kiadványokig. Jelenleg itt található: Budavári Palota
- Reméljük, hamarosan Kőbányán.
Más bejegyzések alapján 2006-ban négy építésziroda, három javaslatát mutatták be:
A kőbányai sörgyár 1. telepének nehezen hasznosítható épületeit, továbbá a hatalmas pincerendszerét kívánták átalakítani. A fejlesztést bekapcsolták az INTERREG III B/ CADSES/ MISTER-programba, amely nyolc európai partnerrel való együttműködést, tudáscserét jelentett, s mindezek mellett a Podmaniczky-program kínálta lehetőségeket is ki kívánták használni a résztvevők.
Kalandház koncepciója egy diplomamunkába foglalva:
Az építészeti program a malátaszárító épületében, meghatározott sorrendben teljesíthető kalandállomásokat tartalmazó kalandházat; a malátaszárító és közvetlen környezete alatt húzódó pincerendszer részletben kialakított paintball-funkciót, illetve a kettő közötti kapcsolatot és a kiszolgáló funkciók elhelyezését szolgáló, a pincék elérése okán földbe helyezett épületet foglal magában.
Források:
- https://ceh.hu/hu/projects/orszagos-szechenyi-konyvtar
- http://epulettar.hu/cikk/a-kobanyai-sorgyar-egykori-1-szamu-telepe-fejlesztese
- https://epiteszforum.hu/s1-projekt-kobanyan
- https://epiteszforum.hu/kalandos-metamorfozis-malataszarito-epuletbol-kalandhaz
- https://www.kobanyaiszaki.hu/kobanyai-blog/kobanyai-hetkoznapok/szeles-idoben-jelentos-a-szallo-por-a-regi-kobanyai-sorgyar-teruleten/